HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradnik Zdrowie

Profesjonalna tablica okulistyczna – kompendium wiedzy

Tablice okulistyczne jak powszechnie wiadomo to bardzo proste akcesoria medyczne, które wykorzystywane są przede wszystkim do badania wzroku. Doświadczeni lekarze dzięki tablicy okulistycznej mogą dokładnie ocenić zdolność rozdzielczą siatkówki. Na tablicach znajduje się bardzo wiele znaków o różnej wielkości, które okuliści nazywają optotypami. Dla starszych osób znakami są najczęściej cyfry i litery. W przypadku młodszych dzieci stosuje się z kolei proste rysunki.

Kiedy korzysta się z pomocy tablicy okulistycznej?

W Polsce badania ostrości wzroku są oczywiście badaniami podstawowymi, dlatego też tablica okulistyczna wykorzystywana jest praktycznie przy każdej wizycie u okulisty. Warto wspomnieć również i o tym, że badania z użyciem tablic okulistycznych zalicza się do tzw. „testów psychofizycznych”. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że na badania należy przybyć wypoczętym, dzięki czemu będzie można skupić się odpowiednio. W Polsce badania ostrości wzroku przeprowadzane są podczas testów przesiewowych i wykonują je zazwyczaj higienistki.

Jakie są rodzaje tablic?

Podstawowy komplet tablic okulistycznych składa się nie tylko z płyty do dali, ale również ze specjalnej płyty do bliży. Pierwsze modele to zazwyczaj dość duże tablice, które pacjent interpretuje z odległości około 6 metrów. Jeżeli chodzi o tablice do bliży, to są one o wiele mniejsze i znajdują się zazwyczaj w odległości około 25-40 cm od oka badanego pacjenta. Jak wspomniano powyżej tablica okulistyczna to przede wszystkim litery, które znajdują się w stosownych rzędach. Wraz z kolejnymi rzędami wielkość liter automatycznie maleje. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że każdy z wierszy oznaczony jest tak naprawdę wartością liczbową, która przedstawiona jest za pomocą ułamka. Wspomniana wartość określa oczywiście rzeczywistą ostrość wzroku danego pacjenta.

Jak działa tablica okulistyczna?

Aby móc zrozumieć jak działa tablica okulistyczna, należy oczywiście dowiedzieć się najpierw w jaki sposób działa ludzkie oko. W siatkówce znajdują się specjalne elementy światłoczułe zwane potocznie czopkami. Aby zauważyć dwa punkty położone blisko siebie jako osobne, musi dojść do pobudzenia dwóch elementów światłoczułych, pomiędzy którymi znajduje się jeden czopek niepobudzony. Optotypy na tablicy okulistycznej jak powszechnie wiadomo są ułożone w rzędach. Przy każdym rzędzie jest oczywiście podana odpowiednia odległość, z której to optotypy widoczne są pod kątem jednej minuty kątowej. Dzięki prostej tablicy okuliści są w stanie ocenić dokładną ostrość wzoru.