Przejście na dietę jest zawsze ciężką decyzją. Początki są trudne, jednak po pewnym czasie zaczynamy się przyzwyczajać i idzie nam coraz łatwiej. To, co pomoże nam lepiej zacząć i pozostać przy swoich postanowieniach, to wybór odpowiedniej diety. Najlepiej skorzystać z porady dietetyka, aby być w najlepszych rękach. Jednak jeśli sami chcemy rozpocząć te przygodę, zacznijmy od ustalenia, ile posiłków dziennie będziemy mieć i jaką będą miały kalorykę. To podstawa do zmiany swojego odżywiania. Dieta trzyposiłkowa, czy jednak pięcio-?
Jaka dieta jest lepsza?
Zwykle możemy spotkać się z dwoma rodzajami diety – trzyposiłkowa i pięcioposiłkowa. W zależności od naszego wyboru, posiłki maja różną wielkość i kalorykę. To, co będzie lepsze dla nas, w gruncie rzeczy opiera się na naszych potrzebach. Jednym bardziej odpowiada spożywanie trzech większych posiłków, inni potrzebują częstszego jedzenia, ale w mniejszych ilościach. Czy więc można stwierdzić, która dieta jest lepsza?
Obie diety mogą mieć ustaloną taką samą kalorykę i przynosić podobne rezultaty. Nie ma znaczenia, z ilu posiłków składać się będzie jadłospis, lecz czy będziemy pozostawać w deficycie kalorycznym! Dlatego też możemy zdecydować się na dowolną dietę, byleby się jej trzymać i przestrzegać reguł. Wytrwałość i samodyscyplina jest najważniejsza.
Dieta trzyposiłkowa a pięcioposiłkowa – co warto wiedzieć?
Są jednak pewne różnice, które mogą zaważyć nad naszą decyzją o przejściu na którąś z tych diet. Przede wszystkim jest to częstotliwość spożywania posiłków. Zwykle w początkowej fazie diety bardzo często towarzyszy nam uczucie głodu. Jeśli zdecydujemy się na dietę pięcioposiłkową mamy dostarczane jedzenie częściej, niż podczas trzyposiłkowej. Zwykle jemy co 3/4h, kiedy przy mniejszej ilości potraw odstęp czasu zwiększa się nawet do 5. Może być to kłopotliwe i dla nowicjuszy diety zdecydowanie za mało. Z drugiej strony jednak spożywając tylko trzy posiłki mamy możliwość przygotowania ich w dość dużej ilości. W diecie składającej się z 5 por jedzenia mamy tylko dwa duże posiłki w postaci obiadu i kolacji. Reszta jest tak jakby „przekąską”. A więc niektórzy mogą wybrać opcję 3 posiłków, gdyż wolą jeść rzadziej, ale w większych porcjach.
Bardzo dużo zależy od naszego organizmu i tego, jak jesteśmy przyzwyczajeni jeść. Pamiętajmy też, że dieta to nie obcięcie kalorii i koniec. Nasz organizm potrzebuje wiele składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta to przede wszystkim świadome odżywianie i zdrowe produkty. Dlatego bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, czego potrzebuje nasz organizm, aby dobrze funkcjonować. Już sama zmiana nawyków, bez podchodzenia do rzeczywistego obcięcia kalorii i pilnowania tego, bardzo zmieni nasze samopoczucie oraz wygląd. Zdrowe odżywianie wpłynie na wygląd i jędrność naszego ciała, na dobrą kondycję, polepszenie humoru oraz odporność! Tyle dobrego z samej żywności! Warto więc spróbować i podjąć się zmiany na lepsze. Z biegiem czasu zdrowe odżywianie po prostu wejdzie nam w nawyk!