Budowa domu składa się z wielu etapów. Przed rozpoczęciem inwestycji warto wiedzieć, co po kolei będzie trzeba zrobić – zarówno od strony formalnej, jak i wykonawczej. Serwis Fixly podpowiada, jak krok po kroku przebiegają prace nad postawieniem wymarzonego domu.
Budowa domu uważana jest często za jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Odpowiednie przygotowanie pomoże utrzymać pod kontrolą każdy etap tego procesu, zapewniając pomyślność inwestycji. Fixly, serwis łączący zlecających z wykonawcami w branży usług (w tym też budowlanych i wykończeniowych), przedstawia podstawowe informacje, które warto znać, planując budowę domu.
Budowa domu – pozwolenie na budowę i wybór projektu
Wymarzona działka została wybrana, wszelkie formalności dopełnione, teraz pozostał tylko wybór projektu, który będzie zgodny z warunkami zabudowy na danym terenie. Te warto sprawdzić wcześniej, aby uniknąć zaskoczenia już przy budowie domu.
Następnie trzeba w odpowiednim urzędzie postarać się o zgodę na budowę domu. Jest to dokument, który upoważnia właściciela do rozpoczęcia prac budowlanych. Należy również pamiętać, że przy tym pierwszym etapie trzeba zaprojektować przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Po stronie właściciela leży także znalezienie kierownika budowy. Pracę można zacząć, gdy do właściwego urzędu zgłosi się wniosek rozpoczęcie budowy. Jeśli odpowiednia instancja nie wyrazi sprzeciwu, to budowę można zacząć po upływie 30 dni.
Budowa domu – krok po kroku
Po załatwieniu niezbędnych formalności można przystąpić do właściwej budowy domu. Ta podzielona jest na poszczególne etapy.
Etap 1. Stan zero
Polega na ogrodzeniu placu budowy, wytyczeniu umiejscowienia domu, który ma znaleźć się na ziemi. Następnie można przystąpić do wznoszenia fundamentów oraz ewentualnej piwnicy. Na etapie zero budowy domu koniecznie trzeba rozprowadzić kanalizację. Tutaj ważna jest izolacja fundamentów, aby nie pochłaniały one wilgoci – co mogłoby mieć negatywny wpływ na dalsze użytkowanie budynku.
Etap 2. Stan surowy otwarty
Budowa domu na tym etapie skupiona jest na wznoszeniu ścian nośnych i działowych oraz murowaniu kominów. To także jeden z droższych etapów budowy domu, gdyż w nim wykonuje się strop oraz więźbę dachową. Finalnie montuje się również pokrycie dachowe. Niezbędna będzie tutaj pomoc dekarza, który odpowiada za prawidłową konstrukcję dachową.
Etap 3. Zakładanie instalacji
W przykrytym dachem domu można zakładać instalacje elektryczne, sanitarne oraz kanalizacyjne. Warto na tym etapie wstawić już okna oraz drzwi i wykonać termoizolację domu, aby jego ogrzewanie było ekonomiczne. W środku wykonuje się suche tynki. Na tym etapie budowy domu niezbędna będzie pomoc instalatorów, którzy upoważnieni są do zatwierdzenia wykonanych przyłączy.
Etap 4. Wykończenia
Ten etap budowy domu skupiony jest na wykończeniu wnętrza. Tynkowaniu, zakładaniu podłóg, montażu urządzeń grzewczych. To również czas na wykończenie łazienki oraz kuchni. Jest to stan, który pozwala już na wprowadzenie do domu lokatorów.
Etap 5. Zakończenie budowy domu
Zakończenie prac trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu, gdyż musi zostać nadany numer porządkowy. Po zakończeniu tych formalności nowi lokatorzy mogą swobodnie zadomowić się w nowym domu.
Informacja prasowa