Ćwiczenia oczu nie mogą w oczywisty sposób naprawić istniejących wad wzroku. Ćwiczenia mogą jednak zapobiegać pogorszeniu widzenia, stymulować mięśnie oczu i rozładowywać napięcie. Opóźniają też starczowzroczność. Dbamy o nasze ręce, nogi i twarz, ale nie zawsze pamiętamy o oczach. Wykonując codziennie kilka prostych ćwiczeń, można zrobić coś dla własnego wzroku.
Trening oczu przeciwko ametropii?
Czy można wytrenować oczy, aby widzieć lepiej, a przede wszystkim wyraźniej? Niektórzy twierdzą, że wydajność oczu można poprawić specjalnymi ćwiczeniami.
Oczywiste jest, że sposób, w jaki żyjemy, wpływa również na nasze oczy. Zdrowy styl życia wpływa pozytywnie również na zdrowie oczu. Jednak astygmatyzmu lub krótkowzroczności nie można wyleczyć tylko poprzez trening. Ćwiczenia oczu mogą pomóc tymczasowo przyzwyczaić się do ametropii, ale jej nie eliminują. Przyzwyczajenie sięga wstecz do przetwarzania wrażenia wzrokowego w mózgu. Jednak efekt ten nie jest trwały.
Astygmatyzm, który początkowo jest odczuwalny przez ból głowy i oczu, a później przez niewyraźne widzenie, występuje, gdy powierzchnia oka nie jest zakrzywiona we wszystkich kierunkach równomiernie jak kula, ale różne promienie są zakrzywione w różnym stopniu.
Z kolei krótkowzroczność wynika zwykle z faktu, że gałka oczna jest zbyt długa w stosunku do siły refrakcyjnej rogówki i soczewki, przez co promienie świetlne nie spotykają się na siatkówce, ale przed nią.
Proste, delikatne ruchy oczu, które można zintegrować z codziennym życiem, mogą pomóc we wzmacnianiu i poprawie widzenia w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz w walce z suchym okiem.
Odpoczynek dla oczu
Wpatrywanie się godzinami w telefon komórkowy, ekran konsoli do gier lub komputer męczy oczy, może powodować suchość oczu i napięcie. Należy robić regularne przerwy, pozwalać swojemu spojrzeniu wędrować. Takie ćwiczenia rozluźniają mięśnie oka.
Ponadto oczy mrugają mniej niż zwykle podczas pracy na ekranie. W rezultacie płyn łzowy nie jest wystarczająco rozprowadzany na powierzchni oka, a oczy wysychają. W związku z tym należy częściej mrugać świadomie. W przypadku dzieci okuliści zalecają codzienne spędzanie co najmniej dwóch godzin na świeżym powietrzu w świetle dziennym. To zmniejsza prawdopodobieństwo, że staną się krótkowzroczne.
Styl życia wpływa na zdrowie oczu
Zdrowy styl życia jest bardzo korzystny również dla naszego wzroku. Ważne są regularne ćwiczenia, zróżnicowana, bogata w witaminy dieta, unikanie nikotyny. Przykładowo marchewka zawiera prekursor witaminy A, która jest ważna dla siatkówki oka. Warto uwzględnić w swojej diecie zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak. Zawierają one luteinę, która chroni siatkówkę w punkcie najostrzejszego widzenia, plamkę żółtą przed uszkodzeniem.