Trudno polemizować z tym, że dobry wzrok ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że każdy z nas z niepokojem obserwuje pierwsze oznaki świadczące o tym, że ulega on pogorszeniu. Pytanie o to, jak dbać o oczy, pojawia się stosunkowo często. Nie ma na nie jednej tylko odpowiedzi, przynajmniej kilka wskazówek jest jednak na tyle cennych, że warto wziąć je sobie do serca.
Po pierwsze – regularnie odwiedzaj gabinet okulisty
Zdecydowana większość osób zastanawiających się nad tym, jak dbać o oczy, nie spieszy się z wizytą w gabinecie okulisty. Normą jest zapisywanie się na wizytę dopiero wtedy, gdy pojawiają się pierwsze znaki świadczące o tym, że konieczna będzie specjalistyczna interwencja. Tymczasem sami lekarze uważają, że takie podejście jest prostą drogą do tego, aby zniszczyć sobie wzrok i zalecają rezygnację z niego. Przypominają, że wizyty powinny odbywać się w odstępach co najmniej dwuletnich, choć nie oznacza to wcale, że nie powinniśmy decydować się na wizyty częściej – wraz z pierwszymi niepokojącymi zmianami. Regularne badania wzroku to najlepszy sposób na wykrycie nieprawidłowości wtedy, gdy nie są jeszcze spektakularne i nie stanowią dla nikogo niebezpieczeństwa.
Po drugie – zwracaj uwagę na to, co jesz
To, co jemy, ma wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Przestrzegając zasad zdrowego odżywiania możemy więc chronić nasze oczy. Najczęściej zwraca się w tym kontekście uwagę na to, że dieta powinna być zbilansowana, opierając się na witaminach i minerałach. Warto jednak pamiętać o tym, że można wskazać takie jej składniki, które w szczególny sposób przydają się naszym oczom. Tak jest choćby z witaminą A, C oraz E, kwasami omega-3 oraz z luteiną. Każdy z wymienionych składników jest znany z tego, że utrzymuje oczy w dobrej kondycji zapobiegając choćby groźnej dla wzroku zaćmie. Na liście produktów, które powinny zainteresować nas w szczególny sposób znajduje się bogata w witaminę C marchewka, szpinak znany z tego, że jest cennym źródłem luteiny, a także ryby. Warto sięgać także po orzeszki ziemne, rośliny strączkowe oraz po mięso wieprzowe i wołowe bogate w cynk.
Po trzecie – pozwól oczom odpoczywać
Osoby pracujące przy komputerze muszą pamiętać o tym, że ich oczy w szczególny sposób potrzebują odpoczynku. Amerykańscy naukowcy i lekarze zwracają uwagę na zalety, jakie niesie za sobą dwudziestosekundowa przerwa robiona po każdych 20 minutach pracy przy komputerze. W czasie jej trwania warto skupić wzrok na czymś, co znajduje się w sporym oddaleniu.