HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradnik Zdrowie

Jak używa się rurki ustno gardłowej? Dlaczego potrzebna jest każdemu ratownikowi?

Rurka ustno gardłowa, czyli rurka Gaudela to narzędzie, które służy do ratowania życia pacjenta. Jest wykorzystywana wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania intubacji. W związku z tym znajduje się na wyposażeniu każdego zespołu ratowników, na salach operacyjnych oraz oddziałach intensywnej terapii, a nawet na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SORach). Dlaczego ta mała rurka jest tak ważna?

W krytycznej sytuacji

Rurka ustno gardłowa zapobiega przykryciu nagłości kratni przez język, co mogłoby uniemożliwić oddychanie. Mówiąc prościej, rurka ustno gardłowa służy do tego, by język nie zasłonił wejścia do krtani. Efektem jest utrzymanie jej drożności w każdych warunkach. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku osób, które nie straciły przytomność.

Kiedy wyjąć rurkę?

Bardzo ważne jest też usunięcie rurki ustno gardłowej we właściwym momencie. Chodzi o to, że pacjent, który odzyskał przytomność powinien niezwłocznie zostać uwolniony od rurki. Takie ciało obce na pewno wywoła silny odruch wymiotny. Ten z kolei może przyczynić się do zakrztuszenia się treścią żołądkową, czego skutkiem będą kolejne problemy z oddychaniem.

Jak wygląda rurka?

Na rynku dostępne są dwie wersje rurek ustno gardłowych – jednorazowe oraz wielorazowe. Te drugie, po użyciu po prostu poddaje się sterylizacji. Oczywiście, każdą rurkę można sterylizować tylko określoną ilość razy. Najczęściej jest to 50 razy, później nadaje się do utylizacji. Przed zakupem, warto więc sprawdzić informację od producenta oraz obliczyć, zakup których rurek będzie bardziej opłacalny.

Rurka ustno gardłowa to po prostu zakrzywiony kawałek plastiku. Na jej zakończeniu znajduje się kołnierz, którym można ustabilizować i łatwo ustawić rurkę. Kluczowy jest też rozmiar rurki. Jest on bezpośrednio związany z rozmiarem osoby, która ma być poddana zabiegowi. Dobranie właściwego rozmiaru rurki jest kluczowe dla jej skuteczności. Zbyt krótka nie odniesie skutku, zbyt długa może być przyczyną zamknięcia głośni, czyli właściwie zamknięcia całych dróg oddechowych. Doboru rozmiaru rurki dokonuje się na podstawie odległości pomiędzy kącikiem ust pacjenta oraz płatka ucha. Drugi sposób polega na zmierzeniu odcinka pomiędzy środkiem brody do kąta żuchwy. Można też zmierzyć odległość pomiędzy żuchwą a siekaczami. Co ważne, poszczególne rurki mają kołnierze w różnych kolorach przypisanych do poszczególnych rozmiarów. Dzięki temu łatwo jest nawet w dużym pośpiechu znaleźć odpowiednią rurkę. Co ważne, rurki ustno gardłowe można kupić na sztuki lub w gotowych kompletach.