HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Laparoskopia jajowodów
Lifestyle

Laparoskopia jajowodów – nowoczesna technika w diagnostyce i leczeniu

Laparoskopia diagnostyczna opiera się na obserwowaniu narządów układu rozrodczego kobiety. Odbywa się to dzięki wykorzystaniu cienkiego endoskopu z systemem transmisji obrazu. Ponadto, do jamy brzusznej wprowadzane są manipulatory. Jeśli chodzi o współczesną ginekologię, jest to jedna z podstawowych technik diagnostyczno-terapeutycznych.

Laparoskopia diagnostyczna. Co to takiego jest?

Laparoskopia jajowodów to metoda, która jest stosowana w leczeniu wielu chorób wewnętrznych, układu rozrodczego kobiety. Wśród schorzeń, które można zdiagnozować dzięki temu badaniu, znajdują się między innymi:

  • niedrożność jajowodów,

  • zrosty,

  • endometrioza,

  • polipy,

  • guzy (także te nowotworowe).

Ponadto, pozwala ona ocenić stan, w jakim znajdują się narządy płciowe, a także wykryć ciążę pozamaciczną. Laparoskopia ginekologiczna może być stosowana również w przypadku niepłodności.

Zabieg laparoskopii. Jaki jest jego przebieg?

Z pewnością dobrą informację dla pacjentów stanowi informacja, że zabieg laparoskopii uchodzi za stosunkowo bezpieczny (dzieje się mimo faktu, iż jest to procedura inwazyjna). Laparoskopia diagnostyczna polega on na wykonywaniu nacięcia na skórze pacjentki. Wprowadza się przez nie cienki endoskop. Narzędzia optyczne, w które jest on wyposażony, umożliwiają obserwację wewnętrznej jamy brzusznej. Podczas przeprowadzania zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne, a obraz z kamery wyświetla się na ekranie komputera, co umożliwia wykrywanie nawet stosunkowo niewielkich zmian chorobowych itp.

Jeśli chodzi o czas trwania, laparoskopia jajowodów to stosunkowo krótki zabieg, który wymaga wykonania kilku niewielkich nacięć na skórze, tzn. na podbrzuszu. Przez wykonane na tym etapie nacięcia wprowadza się narzędzia mikrochirurgiczne służące do podglądu.

Jeszcze przed przystąpieniem do fazy właściwej zabiegu jamę brzuszną wypełnia się obojętnym gazem (dwutlenkiem węgla). Dlaczego? Odpowiedź na pytanie jest prosta: ponieważ dzięki temu można znacząco poprawić widoczność narządów wewnętrznych kobiety. Cały zabieg trwa zwykle nie dłużej niż ok. 1,5 godziny. To jeszcze nie koniec, ponieważ po operacji pacjentka poddana zabiegowi pozostaje w szpitalu na ok. 12-24 godziny (czas ten zależy od jej indywidualnych potrzeb).

Laparoskopia jajowodów a przeciwwskazania. Czy każdy może skorzystać z tego zabiegu

Niestety, nie jesteśmy w tanie udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Zabieg ten nie powinien być wykonywany m.in. u kobiet w ciąży, z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, zaawansowaną astmą czy przebytym zawałem.