Krup to choroba, która najczęściej atakuje wiosną i jesienią. Te dwie pory roku szczególnie sprzyjają zachorowaniom na podgłośniowe zapalenie krtani. Jest infekcją wirusową, którą dość łatwo się zarazić. Stąd też jego spora popularność. Czym się charakteryzuje krup? Jak go rozpoznać?
Dotyka dzieci
Bardzo ważna jest informacja, że krup dotyka dzieci między 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Najwięcej zachorowań przypada na dzieci w okolicy dwóch lat. U starszych dzieci, nastolatków i dorosłych właściwie nie występuje. Nie muszą się, więc oni przejmować ewentualnym zarażeniem od malucha.
Objawy
Podstawowym i najbardziej charakterystycznym objawem jest kaszel. Przypomina on odrobinę dźwięki wydawane przez psa, więc w tym wypadku mówimy o szczekającym kaszlu. Występuje on najczęściej nagle i w nocy. Kaszel ten może utrudniać oddychanie. Drugim charakterystycznym objawem jest świst krtaniowy. Słychać go przy każdym wdechu. Oddech jest dość płytki. Dziecko może też uskarżać się na opuchnięte i zwężone gardło. Czasem pojawia się też chrypka i katar.
Leczenie
Krup to choroba, która ma bardzo łagodny przebieg. Zazwyczaj objawy ustępują samoistnie po 48 godzinach. Nie można jednak jej lekceważyć. Krup powoduje opuchnięcie dróg oddechowych i może być poważną przeszkodą w oddychaniu. W związku z powyższym, mogą zdarzyć się sytuacje, w których niezbędne będzie wezwanie karetki oraz intubacja dziecka. Jeśli, więc widzimy, że maluch ma problemy z zaczerpnięciem powietrza, to nie ma na co zwlekać i trzeba dzwonić po pogotowie. Na szczęście, niewiele dzieci cierpi z powodu tak intensywnej wersji krupu.
Co wywołuje krup?
Opisując chorobę nie sposób nie wspomnieć o jej przyczynie. Krup jest chorobą wirusową. Wywołuje go: wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus. Wszystkie te wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Dziecko może, więc łatwo zarazić się np. w przedszkolu, w tramwaju, czy nawet w poczekalni u lekarza.
Krup a wsparcie rodzica
Warto też wspomnieć, że w leczeniu krupa bardzo duże znaczenie ma udział rodziców. Negatywne emocje odczuwane przez dziecko mogą tylko nasilić problemy z oddychaniem. Ważne jest, więc by rodzic był w tym czasie blisko dziecka i zapewnił mu właściwe wsparcie emocjonalne. Maluch nie powinien się niepokoić swoim stanem zdrowia. Dobrym pomysłem jest przytulenie go i wyjaśnienie, że nie dzieje się nic złego. Oczywiście, w przypadku młodszych dzieci sprawdzą się też ulubione kołysanki.