Usuwanie kleszczy wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, potrzebna jest nie tylko dobra technika, ale również wysokiej jakości pęseta do kleszczy.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje pęset do kleszczy?
W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się specjalne haczyki na kleszcze, które do złudzenia przypominają zakrzywiony widelec. Pomiędzy dwoma końcami haczyka należy zlokalizować kleszcza i wyciągnąć go jednym pewnym ruchem. Przyrząd ten jest bardzo wygodny i niesłychanie prosty w obsłudze, dzięki czemu z jego dobrodziejstwa może skorzystać praktycznie każdy. Pamiętać należy jedynie o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na rozmiar haczyków. Godne uwagi są również pęsety-kleszczołapki, które niwelują ryzyko rozgniecenia kleszcza w trakcie jego wyciągania. Na rynku dostępne są również specjalne pęsety, które odsysają kleszcze. Modele te są droższe, ale za to bardzo wygodne w użyciu.
Dlaczego warto postawić na porządną pęsetę do kleszczy?
Kleszcze wbrew pozorom są bardzo niebezpiecznymi stworzeniami, które stanowią duże zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Kleszcze przenoszą niestety bardzo wiele chorób, dlatego też nie można ich lekceważyć. Aby uniknąć problemów warto systematycznie badać swoje ciało i ciało swojego zwierzaka. Gdy wykryje się kleszcza należy oczywiście jak najszybciej się go pozbyć. W tym zadaniu pomóc może właśnie porządna pęseta do kleszczy. Po wyjęciu kleszcza warto udać się do lekarza, który będzie mógł przebadać szkodnika. Lekarz powinien przepisać również specjalne leki, dzięki którym będzie można uniknąć nieprzyjemnych chorób.
Skutecznie i bezpieczne usuwanie kleszczy
Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zalecają usuwanie kleszcza zawsze za pomocą specjalnej pęsety. Można skorzystać nie tylko ze zwykłej pęsety, ale również zakrzywionej, dzięki której będzie można uzyskać pewniejszy chwyt. Przy bardzo drobnych kleszczach pomóc może dodatkowe szkło powiększające. Przed użyciem pęsety należy ją dokładnie wysterylizować. Kleszcza najlepiej schwytać jak najbliżej powierzchni skóry, dzięki czemu będzie można go szybko wyjąć. Kleszcze wgryzają się ruchem w prawo, dlatego też najlepiej wykręcać je przeciwnie do wskazówek zegara. Miejsce po wyjęciu kleszcza warto przemyć środkiem dezynfekującym. Wyjętego kleszcza należy zostawić na białej kartce, dzięki czemu będzie można ocenić, czy został on wyjęty w całości. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wyciągnąć kleszcza powinny skorzystać z pomocy lekarza.