Taniec stał się wszechobecny w naszym życiu, podobnie jak muzyka. Nawet jeśli na co dzień nie ruszamy się zanadto, to słysząc rytm ulubionej piosenki, od razu mamy ochotę poderwać się do tańca. Jak się okazuje, taniec może być nie tylko sposobem na to, aby utrzymać prawidłową formę i wymodelować sylwetkę, lecz sam w sobie może też stanowić terapię. Jaką właściwie rolę odgrywa w naszym życiu taniec?
Taniec profesjonalny czy amatorski?
Każdy z nas prezentuje nieco inne podejście do tańca. Niektórzy chętnie zapisują się na zajęcia taneczne, tak aby móc nauczyć się profesjonalnych kroków, tańczyć na zawodach, a nawet zdobywać kolejne osiągnięcia. Jest to szczególnie popularne wśród małych dzieci, które w krótkim czasie możemy zarazić pasją taneczną. W ich przypadku nie trzeba wiele – wystarczy tylko strój gimnastyczny dla dziewczynki bądź wygodny kostium dla chłopca, aby móc stawiać na parkiecie pierwsze kroki. Ciała dzieci są bardzo plastyczne, zatem nawet trudniejsze figury taneczne nie sprawiają im większego problemu. Niemniej jednak taniec profesjonalny to nie wszystko – coraz częściej doceniamy możliwość pląsania po domowym parkiecie, do dźwięków płynących z głośników bądź radio. Taniec jest sposobem na codzienną aktywność fizyczną, lecz również na relaks. Dzięki niemu możemy oderwać się na chwilę od problemów, zapomnieć o tym, co dla nas trudne i wymagające. Tańczyć możemy samodzielnie, z dziećmi bądź partnerem, powtarzając figury taneczne bądź swobodnie pracując własnym ciałem.
Na czym polega terapia tańcem?
Terapia tańcem nabiera w dzisiejszych czasach coraz większego znaczenia. Zauważono, że taniec sam w sobie pozytywnie wpływa na postrzeganie własnego ciała, lecz również na naszą psychikę. Dlatego też w niektórych przypadkach zaleca się uzupełnianie terapii o elementy związane właśnie z tańcem. Mogą one przybierać różną formę – czasami uczestnicy zajęć swobodnie wykonują ruchy do wolniejszej bądź szybszej muzyki, czasami ich ruchy są natomiast bardziej precyzyjne i ukierunkowane na pewne cele. Należy przy tym pamiętać, że taniec pozwala odzyskać kontrolę nad własnym ciałem, emocjami czy w ogóle, psychiką. Tego rodzaju terapię muszą jednak przeprowadzać profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, jakie kroki trzeba podjąć w konkretnych przypadkach, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Warto mieć na uwadze, że terapia tańcem nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularna – zwykle przeprowadza się ją wyłącznie w prywatnych ośrodkach, które specjalizują się w leczeniu różnego typu uzależnień czy traum.
Taniec odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę, dlatego też nie warto ograniczać się, słysząc ulubioną piosenkę. Swobodne pląsy w domu czy wyjście na imprezę po to, aby trochę potańczyć, mogą okazać się dobrymi sposobami redukowania stresu i nadmiernego napięcia. Pasją taneczną warto zarażać także małe dzieci – choć przyjęło się, że taniec jest głównie dla dziewczynek, coraz więcej chłopców odkrywa w sobie prawdziwy talent i pasję których nie można zmarnować.