Czas jesienno zimowy sprzyja częstym infekcjom górnych dróg oddechowych. Najbardziej dokuczliwy jest katar i stan zapalny zatok, które utrudniają normalne oddychanie, powodują bóle głowy w części czołowej, łuków brwiowych lub pod oczami. W tym krótkim artykule podpowiemy jak w prosty, domowy sposób pozbyć się tych dolegliwości.
Zalety płukania nosa i zatok
Płukanie nosa i zatok jest zabiegiem, którego celem jest udrożnienie zatok. Dzięki temu łatwiej będzie oddychać, nos zostanie oczyszczony z zalegającej wydzieliny. Korzyści jest jednak znacznie więcej, gdyż przy okazji z górnych dróg oddechowych zostaną usunięte:
• bakterie,
• wirusy,
• alergeny,
• grzyby,
• kurz.
Dodatkowo płukanie zatok nawilża śluzówkę, z tego powodu zalecane jest osobom długo przebywającym w pomieszczeniach klimatyzowanych lub bardzo ciepłych.
Przeciwwskazania do płukania nosa
Choć płukanie nosa jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, to jednak niektóre osoby nie powinny go wykonywać lub wykonywać pod kontrolą lekarza. Do tej drugiej grupy należą przede wszystkim dzieci poniżej 4 roku życia.
Do pierwszej grupy natomiast należą osoby z całkowitą blokadą przegrody nosowej, z infekcją ucha, nadwrażliwe na chlorek sodu, osoby po niedawnych zabiegach prostowania przegrody nosowej.
Z czego przeprowadzać płukanie nosa i zatok?
Do płukania zatok i nosa nie są potrzebne jakieś specjalne środki. Wystarcz chlorek sodu (sól kuchenna), woda utleniona lub sól fizjologiczna. Oczywiście muszą być przygotowane w odpowiednim stężeniu, bezpiecznym dla zdrowia.
Jeśli chcemy przygotować roztwór ze zwykłej soli kuchennej lub morskiej, to należy rozpuścić ½ łyżeczki soli w ½ litra wody. Woda musi być przegotowana i ostudzona do temperatury ok. 370 C, czyli zbliżonej do temperatury ciała. Ciepła woda nie spowoduje nieprzyjemnego uczucia podczas płukania.
Płukanie przy pomocy wody utlenionej polega na sporządzeniu roztworu z soli fizjologicznej i dodanie do niego 3-5 kropli wody utlenionej. Butelka wody musi być świeżo otwarta. Woda utleniona ma właściwości odkażające, szybko redukuje bóle związane ze stanem zapalnym zatok.
Osoby, które boją się samodzielnie przygotowywać roztwory w dom,u mogą kupić w aptece gotowe do rozpuszczenia saszetki 0,9% soli fizjologicznej.
Jaki sprzęt jest potrzebny?
Do domowego płukania zatok i nosa można użyć przedmiotów dostępnych w domu lub zakupić specjalne urządzenia w aptece.
Najczęściej wykorzystywane są:
• małe butelki po wodzie mineralnej zakończone dzióbkiem,
• gruszki do udrażniania nosa,
• specjalny dzbanek z wydłużonym dzióbkiem (przypomina czajniczek do herbaty),
• gotowe zestawy aplikatura i saszetek z solą fizjologiczną.
Ich cena jest bardzo różna, więc wyboru należy dokonać samodzielnie.
Jak wykonać płukanie zatok i nosa?
Wykonanie płukania nosa nie jest trudne, ale pod warunkiem stosowania się do instrukcji. Płukanie zatok należy wykonywać 2 razy dziennie, drugi raz nie później niż godzinę przed snem.
Po przygotowaniu roztworu należy:
• stanąć nad zlewem, umywalką lub miską i pochylić się tak, by skłon wynosił ok. 90%,
• głowę należy przyciągnąć do jednego ramienia,
• roztwór wlewamy do dziurki nosa, która znajduje się wyżej,
• drugą dziurką będzie wypływała woda po przejściu zatok nosowych,
• płukanie należy powtórzyć w odwrotnym kierunku.
Podczas płukania zatok należy oddychać ustami. Po zakończeniu płukania nos należy oczyścić z pozostałego roztworu i wydzieliny. Wodę, która przedostała się do gardła należy wypluwać, nie wolno jej połykać. Zabiegi należy przerwać po ustąpieniu dolegliwości.
Płukanie nosa i zatok u dzieci
U dzieci poniżej 4 roku życia powinien przeprowadzać lekarz laryngolog lub udzielić szczegółowych wskazówek do samodzielnego wykonania płukania w domu. W przypadku dzieci starszych lepszym rozwiązaniem jest zakupienie gotowego zestawu do płukania typu junior, niż samodzielne przygotowywanie roztworu w domu.
Płukanie nosa za pierwszym razem może sprawić pewne problemy, ale po dojściu do wprawy szybko przynosi ulgę w swobodnym oddychaniu przez nos.