Wielogodzinna praca na komputerze, klimatyzacja, zanieczyszczone powietrze i długie podróże samochodem — warunki pracy i życia są dla nas trudne. Konsekwencje to swędzenie oczu, zaczerwienienie i uczucie ciała obcego – typowe objawy zespołu suchego oka. Jednak drobne niedogodności nie są powodem do niepokoju. Stosowane na zespół suchego oka domowe sposoby mogą przynieść ulgę.
Objawy suchych oczu
Suchość oczu pojawia się, gdy wytwarzana jest niewystarczająca ilość płynu łzowego lub gdy jego skład jest zaburzony. Powoduje to, że film łzowy na powierzchni oka pęka zbyt wcześnie (tj. przed kolejnym mrugnięciem) i rozwijają się suche plamy.
W rezultacie powieki nie mogą już łatwo przesuwać się po oczach podczas mrugania. Drapią powierzchnię oka, co nie tylko powoduje nieprzyjemne odczucia, ale także sprzyja stanom zapalnym i infekcji oraz może uszkodzić rogówkę.
Jednak w wielu przypadkach dolegliwości są postrzegane przez osoby dotknięte chorobą jako niewymagające leczenia, a terapia jest niewystarczająca lub nie stosuje się jej wcale. Jednak suche oczy nie są nieszkodliwym schorzeniem, ale najczęstszą przyczyną perforacji rogówki, która może prowadzić do upośledzenia widzenia, a nawet ślepoty.
Istnieje kilka domowych sposobów, które szybko przynoszą ulgę suchym oczom. Warto z nich skorzystać.
Czarna herbata
Umieść dwie torebki czarnej herbaty w filiżance i zalej je wrzącą wodą. Po minucie wyjmij torebki i pozwól im nieco wystygnąć. Gdy osiągną lekko ciepłą temperaturę, możesz przyłożyć torebki herbaty do oczu na około dziesięć do piętnastu minut. Uważa się, że zawarte w czarnej herbacie taniny działają obkurczająco i uspokajająco. Ten domowy środek na suche oczy jest dobrze znany i niezawodny.
Plastry ogórka
Każdy, kogo nękają piekące oczy po długim dniu w biurze, może złagodzić nieprzyjemne uczucie chłodnymi plasterkami ogórka. Aby to zrobić, ukrój dwa grube plastry z ogórka. Umieść plasterki ogórka na oczach na około dziesięć minut. Sok z warzyw wnika w skórę i odświeża okolice oczu.
Masaż
Delikatnie masuj oczy palcami wskazującymi. Rób palcami małe kółka na wewnętrznej stronie brwi, a następnie wzdłuż zewnętrznej. Następnie ten sam ruch wykonaj, prowadząc go od wewnętrznego kącika oka do zewnątrz. Ruch masujący pobudza krążenie krwi i działa uspokajająco na zestresowane oczy.
Kwasy tłuszczowe Omega-3
Kwasy omega-3 to tak zwane niezbędne kwasy tłuszczowe, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, dlatego muszą być spożywane z pożywieniem. Odgrywają ważną rolę w wielu procesach metabolicznych w organizmie. Są też potrzebne do wytwarzania łez. Dobrym źródłem tego typu kwasów tłuszczowych są ryby morskie, takie jak łosoś, makrela i śledź oraz siemię lniane. Te pokarmy powinny być stałym elementem codziennej zdrowej i zbilansowanej diety.